Defter’de son durum, Wordpress 1.5 ve çeviri hadisesi

Farkedildiği üzere Defter kabuk değiştirdi. Reklam yorumlarını engelleme konusunda daha başarılı olacağını umut ederek Wordpress 1.5 yükledik. Gerçekten de daha başarılı olsa da şu anda geçici bir süre için yeni yeteneklerini kullanmıyoruz. Merak eden varsa, yorumların “kayıtlı üyelerce yapılabilmesi” ve/veya “önceden bir kere onaylanmış kişilerce” yapılabilmesi gibi iki güzel özellik eklemişler. Hali hazırda bizimki herkese açık. Ayrıca “toplu yorum yönetimi” de, “reklam” saldırıları açısından çok yararlı olmuş.

1.5 yüklemek bedava olmadı tabiî. İlk olarak tema değişti, biraz önce “süzgeç” (Otomatik Haber Araklama) ve “uzunca” kısa bir işlemle ana sayfaya geri döndü. Yeni tema/şablon sisteminin gelişmişliği sayesinde artık sadece ana sayfadan görünebilecekler. Yeni tema burdan güzel görünüyor, haliyle eleştiri ve yorumlar bu iletiye yapılabilir.

Daha ciddi değişiklik İngilizce olmasıydı. Eski çeviriyi kullanarak, küçük eklemelerle, yenisini de büyük ölçüde çevirdik. Güncel bir tr_TR.mo dosyası, her zamanki gibi /wp-includes/languages/ alında bulunabilir.

Çeviri demişken, etrafta gördüğü diğer günlüklerin yarı Türkçe yarı İngilizce olmasınından rahatsız olanlar, ya da kendi günlüklerini her seferine tek başına güncellemekle uğraşmak istemeyenler, Wordpress’in yeni çeviri listesini[ing] not etmek isteyebilirler.

Siz de düşüncenizi serbest bırakın